The Stewards of Heritage Award is presented to individuals and organizations who have made significant contributions to aid archaeological preservation, further research, educate or otherwise promote public awareness of Florida archaeology. Awards are presented every other year.

2018

Lonnie Mann

In recognition of his long support of archaeology in the Tallahassee area and his advocacy for state legislation to protect archaeological sites.

Joshua Frank

In recognition of reporting the discovery of human remains at the Manasota Key Offshore site

2016

Laura Kammerer

In recognition of Laura’s long-term preservation efforts for the people of Florida, and her decades of public service for both the improvement of cultural resource management and public archaeology.

Janet Cornelius

In recognition her volunteerism as she has aided the preservation of Florida's cultural heritage through her many years of work for the Florida Museum of Natural History and her involvement with the larger archaeological community.

Harry Koran and Ken Pachulski

In recognition of their long-term preservation efforts for the people of Florida, and their service in assisting Weedon Island in the recovery, excavation, and preservation of the Shoreline Canoe.

City of St. Augustine

In recognition of their continuing efforts in preserving and promoting archaeological resources and public service for both the improvement of cultural resource management and public archaeology. The City Commission’s efforts this year to pass a resolution against the proposed citizen’s archaeology permit program, HB803 and SB1054 were unprecedented actions aiding to assist Florida Archaeology statewide.

Cardno

In recognition of Cardno’s long time support of the Stewards of Heritage Awards, sponsorship of the Tribal Historic Preservation Officer Symposium, and promoting the rich heritage of Florida for the people of Florida generations to come.

2014

National Guard Family Foundation

Recognition long-term preservation efforts and care of graves of our honored veterans by cleaning up and restoration of the heavily damaged African-American cemetery in St. Augustine.

Southwest Florida Water Management District

Recognition of long-term preservation efforts to the restoration of the Chassahowitzka Headspring in Citrus County, Florida

West Coast Inland Navigation District

Recognition of long-term preservation efforts and 20-year initiative to stabilize the Snake Island Site for continued recreational use and protection and maintenance of the sites along the Intracoastal Waterway.

2012

Martha Cade

Florida Museum of Natural History volunteer

Casey Coy and Mike Terrell

Florida Aquarium dive team

Blackwater Pyrates

Milton, FL

2010

Natural Bridge Battlefield Historic State Park Citizen Support Organization

Peter Krulder

State Park Manager, Honeymoon Island State Park

2008

Marty Ardren

Trail of Florida’s Indian Heritage

George “Boots” Boyer

Lake Okeechobee Survey

2006

Jeb and Columba Bush

Mission San Luis

Dot Moore

New Smyrna

2004

Charles DuToit

Tomoka Basin State Park

Thomas G. Vickery

Florida Museum of Natural History volunteer

2002

Keith Thompson

Weedon Island Preserve

John Fraser

Fountain of Youth Archaeological Site

Steve W. Martin

Florida Anthropological Society

Carole Pope and Jim Swann

Windover Pond Archaeological Site

2000

W. Miley

Apalachicola National Estuarine Research Reserve

J. Shafer

Gulfstream Natural Gas System Pipeline project

L. J. Young

Collier County Historical & Archaeological Preservation Board

A. Penelas, M. Steirheim, K. Sorensen, T. Goldstein, T. Logue

Miami Circle project

Anderson Family

1998

Michael Gannon

Lifetime Achievement

The Harold Anderson Family

Anderson/Narvaez site

Garfield Beckstead

Useppa Island

Robert Daniels

Aucilla Wildlife Management Area

Michael Drummond

Alachua County Cultural Resources

Kenneth Scott

Archaeology publications, University Press of Florida

1995

C. L. Irwin

Florida Department of Transportation

R. Rester

Florida Park Service, Guana Tract

G. Beardslee, M. Mohseni, J. Roeller, J. Rowes, and F. Piccolo

Yatkitischee project

1993

P. Anthony

Tatham Mound

D. and P. Randell

Pineland site

F. and B. Usina

North Beach site

1991

E. Goza

Lifetime achievement

(U.S. Congressman) C. Bennett

Timucuan Ecological & Historical Preserve

(State Rep.) K. Arnold

Year of the Indian project

K. Holland and L. Manley

Maple Leaf site

N. Long and W. Palmer

Paddock Park Archaeological Education project

S. McMillan and W. T. Neal Trust

Apalachicola Archaeological project

1989

D. Allen, C. Allen, C. Mitchell

DeSoto Apalachee site

F. and E. Bilek

Mission San Pedro y Pablo de Patale

G. Dorion and D. Dorion

Mission Santa Catalina de Guale

J. Eckerd and J. Swann

Windover site

(Senator) B. Johnson

Warm Mineral Springs site

Lykes Brothers Family

Fort Center site

R. Rogers

Arvida's Weston development